Vitaminas C kosmetikoje

Askorbo rūgštis pasižymi daugeliu naudingu savybių, tačiau jos įtaka veido odai ypač didelė.

Nėra reikalo priminti, kad vitaminas C būtinas organizmui, siekiant palaikyti įvairių sistemų veiklą. Kadangi žmogaus organizmas natūraliu būdu šio vitamino nesintetina ir nekaupia, reikia pastoviai jį naudoti, pageidautina ne tik tablečių pavidalu, bet ir „gyvą“ – su vaisiais ir daržovėmis.

Veido oda vitaminą C gauna „likutiniu būdu“ – po to, kai pagrindinė jo dalis paskirstyta svarbesniems organams. Todėl būtent oda dažniausiai ir kenčia nuo vitamino C stygiaus.

Jei odai trūksta vitamino C

Užtenka pažvelgti į veidrodį – jei veido oda papilkėjusi, apvytusi, linkusi į daugybinį kapiliarų tinklelį, tikėtina, kad jai reikia papildomų vitamino C porcijų. O jei dar rūkote ar mėgstate gulėti saulėje, dažnai patiriate stresą, ir Jūsų maisto racionas tolimas nuo sveikos mitybos idealo, galite neabejoti – Jūsų odai tikrai stinga vitamino C.

Net reguliariai gaunant askorbo rūgštį su maistu ar vartojant ją kaip vitaminą, jos poreikis stipriai išauga, ypač esant šioms priežastims:

 • ligos, stresinės situacijos ir įvairūs toksiniai poveikiai,
 • per karštos ar per šaltos klimatinės sąlygos (šiuo atveju askorbo rūgšties poveikis padidėja 30−50%),
 • kontraceptikų vartojimas (hormoniniai preparatai mažina vitamino C kiekį kraujyje),
 • amžius. Po 45 metų askorbo rūgštis blogiau įsisavinama, todėl būtina padidinti jos vartojimą.

Pastaraisiais metais vitaminas C pradėtas naudoti ne tik kaip kasdienė kosmetinė odos priežiūros priemonė, jis pradėtas naudoti gydant įvairius dermatologinius susirgimus.

Vitamino C poveikis odai

Sudėtinga išvardinti visus vitamino C privalumus, juolab, kad atrandama vis naujų naudingų savybių. Iš tiesų, odai jo poveikis ypatingai didelis:

 • veikia kaip aktyvus antioksidantas, blokuoja laisvųjų radikalų poveikį – jie įtakoja senėjimo procesus,
 • teigiamai veikia kraujagysles ir kapiliarus, mažina jų trapumą, puikiai apsaugo nuo kuperozės,
 • stabdo pigmentacijos procesus odoje, šviesina jau esančias pigmentines dėmes,
 • saugo kolageną odoje, stimuliuoja naujų kolageninių pluoštelių biosintezę, taip lėtindamas raukšlių susidarymo procesus ir odos suglebimą,
 • lėtina odos fotosenėjimo procesus, padeda jai atsistatyti po ultravioletinio spinduliavimo,
 • greitina smulkių odos pažeidimų gijimą,
 • mažina uždegiminius procesus odoje, lygina odą po aknės liekamųjų reiškinių,
 • naikina tamsius ratilus po akimis,
 • suteikia odai švytėjimą ir sveiką atspalvį.

Ne visi veido kremai, ant kurių pakuotės parašyta „sudėtyje yra vitamino C“, turi teigiamą poveikį odai. Taip yra dėl to, jog šio vitamino buvimas preparatų sudėtyje apsunkinamas ypatingu jo nestabilumu, o tai įtakoja produkto efektyvumą ir tokių organoleptinių savybių, kaip kvapas, skaidrumas, konsistencijos vientisumas, praradimą. Askorbo rūgštis lengvai skyla nuo deguonies poveikio ir saulės šviesos, nuo kontakto su metalais, šildant, šarminėje aplinkoje. Negana to, būdamas tirpiu vandenyje junginiu, vitaminas C negali prasiskverbti pro raginio sluoksnio lipidinį barjerą, o tai reiškia, kad jis negali paveikti giliųjų odos sluoksnių, būdamas paviršiuje.

Naujausių technologijų pagalba buvo sukurtos modifikuotos formulės, turinčios savybę prasiskverbti pro raginį sluoksnį ir jungiantis su odos fermentais, aktyvuoti vitaminą C giliuosiuose odos sluoksniuose.

Kosmetiniai preparatai, kurių sudėtyje yra vitamino C, paprastai „nekonfliktuoja“ su kitomis kasdienėmis odos priežiūros priemonėmis.

Vitaminas C stabilizuoja vitaminą E, kuris lengvai suyra, o vitaminas E sustiprina antioksidantinį vitamino C poveikį. Todėl renkantis odos priežiūros priemones, reiktų atkreipti dėmesį, kad sudėtyje būtų abiejų šių vitaminų.

Produktai, kurių sudėtyje yra vitamino C, puikiai tinka visiems odos tipams, kadangi jie kompleksiškai veikia daugelį kosmetinių problemų – odos vytimą, raukšles, kuperozę, pigmentines dėmes, aknės iššauktus odos pakitimus, rūkymo pasekmes.

Didelės koncentracijos vitaminą C amžiaus pakitimų profilaktikai rekomenduojama naudoti nuo 25 metų  – tokiame amžiuje ląstelės nustoja atsistatinėti taip efektyviai, kaip 18-20 metų amžiuje, ir prasideda senėjimo procesas.

Išorinis vitamino C naudojimas veido odos priežiūroje yra pagrindinis dalykas, saugantis odą nuo chrono- ir fotosenėjimo, padedantis išlaikyti odos jaunystę, grožį ir sveiką išvaizdą.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *